Egyre többen dezertálnak az ukrán hadseregből, ezúttal a franciaországi kiképzésről tűntek el a katonák
Az ukrán ügyészség adatai szerint 2022-ben 9 ezer, 2023-ban 24 ezer, 2024-ben novemberig már 72 ezer esetről tudnak a hatóságok.
Az ország a semlegességére hivatkozik.
A Swissinfo értesülései szerint több német politikus is felemelte a hangját amiatt, mert a svájci kormány nem engedélyezi a Gepard önjáró légvédelmi lövegek által használt lőszerek Ukrajnába juttattását. A Gepard által használt 35 mm-es Orelikon gépágyúhoz Németország Svájcból vásárolja a lőszert – ismertették.
„Teljesen érthetetlen, hogy Svájc nem gondolja át álláspontját” – mondta Roderich Kiesewetter német kereszténydemokrata parlamenti képviselő a Tages-Anzeiger című lapnak a napokban.
Kiesewetter arra is figyelmeztetett, hogy nem tekinthető megbízható partnernek egy olyan ország, amelyik nem nyújt segítséget ezen a területen. „Ez a viselkedés hosszútávon Svájcnak is ártani fog” – jegyezte meg.
Németország védelmi minisztere, Christine Lambrecht állítólag levélben kérte svájci kollégáját, Viola Amherdot, hogy engedélyezze a Berlin és Ukrajna által elengedhetetlennek tartott lőszerszállításokat.
Svájc ugyanakkor saját semlegességére hivatkozva kijelentette:
Mint ismert, Németország több Gepard önjáró légelhárító löveget is eljuttatott a hadban álló országba, amelyek sikeresen használhatók a mostanában bevetett, meglehetősen lassú iráni drónok ellen.
A Swissinfo cikkében ismertette, hogy a svájci fegyvergyártók, mint a Ruag, a Rheinmetall és a Mowag fontos beszállítói Németországnak. Az elmúlt tíz évben Németország 1,4 milliárd svájci frank értékben vásárolt katonai árut Svájcból, ami az összes export 23 százalékát tette ki.
Nyitóképen a német védelmi miniszter Ukrajnában. Fotó: JÖRG BLANK / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP